top of page

Şifa Yıldızı Koleksiyonu
Healing Star Collection

Gula; bu koleksiyonun ana esin kaynağıdır. Mezopotamya’da Gula bir şifa tanrıçası, doktorların hamisi ve bir takımyıldızdı. Genellikle yıldızlar ve köpeği olan bir kadın olarak tasvir edilirdi.

Çakra; Hint felsefesi ve Asya kültürlerinde, insan vücudunda bulunan metafiziksel ve biyofiziksel enerjinin bağlantı noktası olarak düşünülmüştür. İnsan bedeninde 7 ana enerji merkezi olduğuna inanılır.

Saf altın ve saf gümüş; insan vücudundaki tüm elementleri dengeler ve uyumlu hale getirir.

Gökçe, çakra şifası üzerinde çalışırken; şifa tanrıçası Gula'dan ilham alıp, saf altını ve saf gümüşü çakra renkleriyle eşleştirerek bu özel koleksiyonu hazırlarken 22 ayar altın kaplama pirinç yıldız figürleriyle de doğal taşları buluşturdu.

Bu koleksiyonun has altın ve gümüş olan versiyonlarının en önemli özelliği ise; her ürünün sipariş geldiği anda saf maden eritilip, yıldız damgası basılarak tamamen elde üretiliyor olması. Kişiye özel üretim olduğu için hiçbir ürün birbirinin aynısı değil… Tamamen size özel!

Şifalanma niyetiyle!

 

Gula; is the main inspiration for this collection. In Mesopotamia, Gula was a goddess of healing, patron of doctors, and a constellation. She was often portrayed as a woman with stars and a dog.

Chakra; In Indian philosophy and Asian cultures, it is thought of as the nexus of metaphysical and biophysical energy found in the human body. It is believed that there are 7 main energy centers in the human body.

Pure gold and pure silver; balances and harmonizes all the elements in the human body.

While working on chakra healing, Gökçe prepared this special collection inspired by the goddess of healing Gula, matching pure gold and pure silver with chakra colors, while bringing together 22-carat gold-plated brass star figures and natural stones.

The most important feature of the unique gold and silver versions of this collection is; the fact that each product is produced entirely by hand by melting the pure metal and pressing the star stamp as soon as the order comes. No product is the same as it is a custom made product… It is completely special for you!

With the intention of healing!

bottom of page