top of page

Arınma Koleksiyonu
Purification Collection

Shimenawa bu koleksiyonun ana esin kaynağıdır.  Japon inançlarına göre ritüel arınma için kullanılan “çevreleyen ip” olarak bilinmektedir. İnsanlar bunun kötü ruhlara karşı bir koruyucu olduğuna inanırlar ve genellikle yeni bir bina yapılmaya başlarken temel atma töreninde kullanılır. Ayrıca Shinto tapınakları, Torii kapıları ve kutsal bölgelerde de ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Yorishiro (ruhları çekme yeteneği olan objeler) çevreleyecek şekilde de kullanılmaktadır.
Gökçe herkesi kötü ruhlardan koruyacağına ve enerjisini arındıracağına inandığı tasarımlarla bu özel koleksiyonu hazırladı!
Farklı kültürlere ait koruyucu sembolleriyle zenginleşen 14 ayar altın bilezikler ve kolyelerle daha iyi hissetmenin tadını çıkartın!

 

Shimenawa is the main inspiration for this collection. According to Japanese beliefs it is known as the "surrounding rope" used for ritual purification. People believe it to be a guardian against evil spirits and is often used in groundbreaking ceremony when starting a new building. It also occurs in Shinto shrines, Torii gates, and sanctuaries. It is also used to surround Yorishiro (objects capable of attracting spirits).
Gökçe has prepared this special collection with designs that she believes will protect everyone from evil spirits and purify their energy!Enjoy feeling better with 14-karat gold bracelets and necklaces enriched with protective symbols of different cultures!

bottom of page