top of page

Bolluk Koleksiyonu
Wealth Collection

İtalyan yılbaşı gecesi geleneği bu koleksiyonun ana esin kaynağıdır. İtalyanlar festivalleri çok severler ve eski yılın son günü yeni yılın ilk günü olan, il capodanno, İtalya’da kutlamalar için harika bir zamandır. Çoğu festivalde olduğu gibi yemek yine başroldedir. Aileler ve arkadaşlar harika bir ziyafet için bir araya gelirler. Akşam yemeğinin yıldızı gelen yıl için zenginlik ve şansı simgeleyen mercimektir.

Gökçe bu yılbaşı ritüelinden esinlendi ve herkesin zengin & şanslı bir yıl geçirmesine yardım edeceğine inandığı tasarımlarla bu özel koleksiyonu hazırladı!

Sadece her zaman yanınızda taşıyın ve olağanüstü bir yeni yılın tadını çıkartın!

 

The Italian New Year's Eve tradition is the main inspiration for this collection. Italians love festivals, and the last day of the old year, the first day of the new year, il capodanno is a great time to celebrate in Italy. As in most festivals, food is still the main part. Families and friends get together for a great feast. The star of the dinner is the lentil symbolizing wealth and luck for the coming year.

Gökçe was inspired by this New Year's ritual and prepared this special collection with designs that she believes will help everyone have a rich & lucky year!

Just carry it with you at all times and enjoy an extraordinary new year!

bottom of page